Kontakter

Här hittar du kontaktuppgifter till sektionens flyginspektörer. 

Använd i första hand sektionens brevlåda: flygutbildning@transportstyrelsen.se

ATO/DTO/CCTO

Befattning/NamnE-postTelefonnummer

Koordinator
Flyginspektör
Daniel Wastesson

daniel.wastesson@transportstyrelsen.se

010-495 36 89

Flyginspektör
Jan-Olof Hjortman

jan-olof.hjortman@transportstyrelsen.se 

Flyginspektör
Therese Abrahamsson

therese.abrahamsson@transportstyrelsen.se

010-495 45 96

Flyginspektör
Marcus Pihlflykt

marcus.pihlflykt@transportstyrelsen.se

010-49 54 995 

Kabinfrågor
Anneli Eklöf

anneli.eklöf@transportstyrelsen.se

FSTD

Koordinator
Flyginspektör
Pär Wilund
par.wilund@transportstyrelsen.se 010-495 74 77
Flyginspektör
Hans Hermansson
hans.hermansson@transportstyrelsen.se 010-495 38 24
Flyginspektör
Åke Eriksson
ake.eriksson@transportstyrelsen.se 010-495 36 28

Praktisk examination

Koordinator
Flyginspektör

Rickard Ekengren
rickard.ekengren@transportstyrelsen.se

Flyginspektör
Magnus Forslund
magnus.forslund@transportstyrelsen.se

Teoretisk examination

Flyginspektör
Pär Wilund

par.wilund@transportstyrelsen.se

Handläggare
Alexander Röstberg

alexander.rostberg@transportstyrelsen.se

010-495 65 03

Drönare

Koordinator
Flyginspektör 

Christian Lindberg

christian.lindberg@transportstyrelsen.se

Flyginspektör
Abdulah Ramic

ramic.abdulah@transportstyrelsen.se

010-495 74 72

Övrigt

Fax till examinationsteamet

011-12 15 75

 

 

Fax till certifikatsektionen

011-19 46 19